Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Початок повномасштабної війни вплинув на життя абсолютно всіх без виключення українців. Через рік після початку вторгнення військ Російської Федерації на територію суверенної України наша країна залишається незламною, проте багато напрямків життя зазнали кардинальних змін і втрат, потужного удару зазнав і кіберспорт.

Чи витримав український кіберспорт, яких втрат за рік він зазнав і як змінився і ще зміниться в майбутньому? Про все це ми поговоримо у цьому матеріалі. 

«+»  Український кіберспорт вийшов з орбіти російського

Головним досягненням українського кіберспорту після початку вторгнення стала його національна самоідентифікація. Попри те, що війна почалася ще у 2014 році, до 24 лютого 2022 року українські кіберспортивні діячі здебільшого просували наратив «кіберспорт поза політикою», постійно називали російський кіберспорт і гравців «нашими» і загалом не відділяли Україну від Росії. Мотиви такого відношення цілком зрозумілі, бо саме з Росії текли основні гроші рекламодавців і гроші путінських олігархів, які щедро перетікали в кишені багатьом топовим українським талантам, гравцям і командам, а вони на ці гроші купували собі круті машини та великі будинки.

Після початку повномасштабного вторгнення така ситуація не могла зберегтися і всі українські турнірні оператори, студії і майже всі таланти відмовилися від співпраці з Росією. Почалася українізація кіберспорту і переорієнтація на внутрішній ринок, який раніше був нікому не потрібним.

«+» Українські студії нарешті почали робити українськомовні трансляції 

У 2022 році два головних конкурента Maincast та WePlay почали робити українськомовні трансляції на регулярній основі. В попередні роки представники студій неодноразово висловлювалися про безглуздість і економічну невигідність створення українськомовного контенту. Чи не єдиними виключенням з цього правила була українськомовна трансляція з Мейджора Weplay, яку було зроблено в основному силами незалежних талантів. Також Maincast у 2021 році робив українськомовну трансляцію TI, проте теж силами незалежних талантів за ініціативи UPEA, виступаючи лише технічним партнером. 

У 2022 році як Maincast, так і Weplay приділяли максимальну увагу створенню українськомовних трансляцій, і почали говорити, що за ними майбутнє, а Weplay взагалі принципово відмовився від російськомовних трансляцій, в той час, як Maincast почав використовувати трансляції для антиросійської пропаганди. Здавалося, що війна відкрила очі на проблему, яка існувала завжди, проте ігнорувалася основними гравцями ринку. 

«-» Українські студії втратили велику частину аудиторії і втратять ще більше

Через відмову від російськомовних трансляцій українські студії втратили величезну частину аудиторії, а значить і грошей. Weplay втратив аудиторію глобально і майже відійшов від трансляцій кіберспортивних турнірів наприкінці 2022 року, а його конкурент Maincast все ще робить російськомовні трансляції, проте він вже втратив права, які раніше отримував ледь не автоматично, наприклад на російськомовні трансляції Мейджорів, TI та турнірів DPC. Компанія все ще має права на російськомовні трансляції турнірів ESL, проте вже очевидно, що контракт не буде подовжено у майбутньому, бо студія активно використовує ці трансляції для антиросійської пропаганди, а це не може подобатися організаторам турнірів.

Очевидно, що існування студій в існуючому форматі коштом українськомовних трансляцій виглядає утопічно. Нещодавно з’явилися чутки, що Weplay закриє свою академічну лігу, бо єдиний і головний спонсор Паріматч не готовий витрачати гроші у тому ж об’ємі, що раніше. Студія також втратила права на російськомовні трансляції турнірів BLAST і, фактично, залишилася без контенту. Зараз вона намагається зміщувати акценти в сторону традиційного спорту і почала транслювати футбольні матчі і бокс. 

Maincast все ще тримається на плаву завдяки багаторічній угоді з ESL, проте не може підписувати російських спонсорів і виживає завдяки головному партнеру GG.bet від якого фактично залежить існування студії. Якщо компанія втратить права на російськомовні трансляції найбільшого турнірного оператора очевидно, що на неї чекатиме як мінімум велике скорочення, якщо не припинення діяльності. 

«+» Мода на українськомовний контент

Українськомовний контент, який ще рік томут більшістю сприймався як маргінальне явище, не тільки став модним, а і зазнав небачено бурхливого розвитку. За рік на українську перейшла більшість блогерів і лідерів думок, з’явилися чисельні нові контент-мейкери, а їх аудиторія поступово збільшується. Головна зміна відбулася в голові українського споживача, він навчився розуміти і любити українськомовний контент і вже не сприймає його, як щось екзотичне, націоналістичне чи недоречне. 

Судячи з тенденцій з українізацією українського суспільства зростатиме і український кіберспортивний контент, проте за об’ємами він ніколи не дожене російськомовний в силу об’єктивних причин.

«-» Контент-мейкери зазнали фінансових втрат

Хоча українськомовна аудиторія постійно зростає, вона залишається і залишиться й надалі незрівняно меншою, ніж була російськомовна. Українські контент-мейкери стали незрівняно менш цікавими для рекламодавців і здебільшого скоротили свої доходи у рази, багато хто з них працює завдяки донатам та на чистому ентузіазмі, проте невідомо, скільки вони ще витримають. 

Частина контент-мейкерів залишилися працювати російською мовою, проте вони зробили велику помилку. Вони втратили можливість знайти спонсорів в Україні через те, що ніхто не хоче йти на репутаційні ризики, пов’язані з російською мовою, але, залишаючись в країні, не можуть підписувати російських спонсорів, бо це зробить їх колаборантами в очах українців.

«+» Бурхливий розвиток українських команд з CS:GO

Несподівано і незрозуміло чому, але в Україні з’явилися і почали потужно розвиватися одразу кілька клубів в дисципліні CS:GO. Клуб B8 зміг зберегти свій склад і навіть пройти на RMR — таке трапилося вперше в історії українського CS:GO, до цього жодна команда з повністю українським складом не проходила на RMR.

Потужні інвестиції отримав інший український клуб EC Kyiv, який у 2022 році провів повний ребрендинг, змінив назву на IKLA і збільшив штат співробітників 3 7-8 до кількох десятків. Сьогодні за професійністю роботи з контентом клуб випереджає навіть NAVI, який має значно більші ресурси.

Також протягом року з’явився український клуб Monte, який також отримав гарне фінансування і за рік в надскладних умовах зміг впритул наблизитися до ТОР-30 найкращих команд світу. 

Не можна не відзначити і проект Leo Gaming, який хоч і не досяг видатних результатів, проте активно розвивався протягом складного року. Наприкінці 2022 з’явився ще один перспективний український клуб Lazer Cats, який одразу ж виграв всеукраїнський турнір RoG Winter Cup і ледь не пройшов на RMR, поступившись у матчі за путівку B8. 

Таку активність інвесторів складно пояснити об’єктивними причинами, бо жоден з проектів, окрім Leo, не має партнерів і не заробляє гроші. Молоді проекти здебільшого розвиваються завдяки українським інвесторам, які зайняли чітку проукраїнську позицію і вирішили вкладати в український кіберспорт, щоб сприяти його розвитку. Здебільшого — це чистої води альтруїзм і віра у велике майбутнє України з боку людей, які не байдужі до кіберспорту. 

«-» Виживання українського кіберспорту в надскладних умовах війни

Після початку регулярних ракетних обстрілів український кіберспорт буквально паралізували постійні відключення електрики, через які команди та гравці втратили можливість стабільно тренуватися та змагатися онлайн. Команда B8 провела майже місяць без тренувань і була змушена відмовитися від участі в низці турнірів, гравці клубу IKLA, як і багато початківців, почали грати матчі з комп’ютерних клубів, які стали своєрідними пунктами незламності кіберспорту, бо досить швидко розв’язали проблему проведенням додаткових ліній живлення та встановленням генераторів. 

Зрештою, більшість команд розв’язала проблему постійних відключень, організувавши буткемпи біля об’єктів критичної інфраструктури, або встановивши генератори і провівши оптику, щоб забезпечити стабільний інтернет, проте регулярні відключення мали надзвичайно сильний негативний вплив для розвитку кіберспорту України.

«+» комп’ютерні клуби стали центрами незламності кіберспорту

Здавалося б комп’ютерні клуби, які стали нішевими і в останні роки асоціювалися з кіберспортом насамперед як місця проведення ланів для непрофесіоналів, отримали друге дихання у другому півріччі 2022 року. Клуби стали своєрідними пунктами незламності, які прийшли на допомогу чисельним геймерам, які залишилися без світла та інтернету. Клуби стали провідною силою, яка дозволила серцю українського кіберспорту не зупинитися і продовжити битися. Українські кіберспортсмени продовжили тренуватися і виступати на міжнародній арені навіть під час терору Росії. Також в клубах знайшли домівку гравці з тимчасово окупованих територій, яким довелося покинути свій дім.  

«-» Український кіберспорт втратив майже всіх спонсорів

З об’єктивних причин український кіберспорт втратив майже всіх спонсорів. Через війну майже повністю припинилося фінансування класичних ендеміків, а не ендемічні партнери повністю вийшли з кіберспорту. Якщо подивитися на трансляції кіберспортивних подій найвищого рівня, то ми не побачимо жодного спонсора окрім букмекерської компанії GG.bet, яка в основному заробляє на російській аудиторії і продовжує працювати в Росії. Компанія Parimatch перейшла до створення самостійних трансляцій з власної студії українською мовою вочевидь через бажання заощадити.

В аматорському кіберспорті спонсорів майже не лишилося. Український енергетик Nonstop активно підтримує виключно українськомовних кіберспортивних контент-мейкерів, бренд ASUS провів протягом 2022 року два великих всеукраїнських турніри по CS:GO, а бренд Lenovo підтримує ряд українських інфлюенсерів, які також створюють українськомовний контент.

У порівнянні з десятками спонсорів, які український кіберспорт мав до 24 лютого 2022 року, зараз він лише виживає, а не заробляє і ситуація не зміниться принаймні до закінчення війни. 

«-» Майже повністю зникли турніри

Хоча деякі комп’ютерні клуби та кіберспортивні діячі і намагаються організовувати турніри в Україні — це лише бліда тінь того, що мав український аматорський кіберспорт до великої війни. Раніше протягом року відбувалися десятки якщо не сотні турнірів і ліг інколи з мільйонними призовими фондами. За 2022 рік в Україні було проведено лише кілька досить значних подій — це турніри серії RoG Cup від компанії ASUS з призовими фондами по 150 000 гривень, які організовував наш портал, а також кілька відбіркових на міжнародні турніри, які організувала UESF. 

Фактично, змагальний аматорський кіберспорт в Україні знаходиться в стані коми. Гравцям залишається лише тренуватися і сподіватися на те, що війна скінчиться як найшвидше і повернуться старі часи. Трохи рятує ситуацію лише можливість змагатися та тренуватися онлай.

«-» Призупинили свою діяльність федерація кіберспорту UESF та асоціація UPEA

Дві найпотужніші організації, які займалися розвитком аматорського кіберспорту в Україні фактично призупинили свою активну діяльність. UPEA повністю розпустила свій персонал, а UESF інколи проводить міжнародні відбіркові онлайн, та бере участь у міжнародних конференціях, проте також не веде помітної регулярної діяльності. 

Раніше ці організації проводили турніри та ліги з мільйонними призовими фондами, а фінали їх подій виглядали не гірше, ніж фінали міжнародних турнірів ТІР-2 рівня. 

«+» Кіберспортсмени допомагають ЗСУ

Кіберспортивна спільнота виявилася однією з найпотужніших спільнот, здатних збирати значні кошти на допомогу фронту. Завдяки ініціативам ряду відомих українських діячів, таких як Олександр Петрик, Арсеній Триноженко, Михайло Звєрєв та багатьом іншим, а також донатам спільноти, за рік війни вдалося зібрати мільйони гривень для адресної допомоги тим, хто захищає Україну на фронті. 

Завдяки кіберспортсменам ЗСУ отримали чисельні мавіки, автівки, амуніцію і навіть бойові професійні дрони. Безумовно, цей вклад наблизив перемогу у війні і врятував чиїсь життя.

Масовий хейт спільноти та чисельні публікації в ЗМІ зрештою змусили долучитися до допомоги і головного титана українського кіберспорту клуб NAVI. Відверто вичикувальний вектор клубу разом з масою росіян в його складах викликали обурення українців, тож в другому півріччі NAVI були змушені зайнятися великим пранням власної репутації. Команда провела міжнародний благодійний турнір і зробила значні донати для допомоги ЗСУ, проте всі ці події сталися не на початку вторгнення, а коли стало зрозумілим, що Путін не виграє цю війну і після того, як команда отримала нищівний хейт від українського ком’юніті.  

«-» Колаборанти в кіберспорті

Досить значна частина українських кіберспортсменів, в тому числі найвищого рівня, виявилися справжніми колаборантами, які віддали перевагу позиції бути поза політикою і заробляти гроші разом з росіянами. Так чисельні професійні гравці в Dota 2 продовжили виступати в D2CL — лізі, яку організовує холдинг підсанкційного путінського олігарха Усманова. Інші дотери Mira та Yatoro продовжили грати в російській команді Team Spirit, яка спорсорується російським букмекером 1xbet і російською компанією Яндекс, які сотнями мільйонів доларів наповнюють біджет країни-терориста. Прикро, але навіть засновник NAVI Сергій Starix Іщук, залишився в Росії і тренує повністю російську команду. З початку війни легендарний український кіберспортсмен зробив лише одну заяву, в якій сказав, що «кіберспорт поза політикою».

Прикладів колаборації українців з ворогом в кіберспорті десятки. Така ганебна поведінка є наслідком спотвореного бачення світу кіберспортсменами, яке сформувалося внаслідок багаторічної політики нехтування українським кіберспортом з боку переважної більшості українських кіберспортивних організацій і діячів, які роками просували ідею так званого СНД-кіберспорту і робили все для інтеграції України з Росією.

«-» Росіяни в NAVI

В той час, як після початку великої війни в традиційному спорті росіян повністю виключили з усіх команд та клубів, в кіберспорті це сталося всюди окрім головного клубу країни NAVI. В той час, як в країні росіяни логічно сприймаються, як ворогі, які намагаються зруйнувати Україну, як державу і націю, в NAVI не тільки не звільнили росіян, а навіть найняли кілька нових гравців протягом 2022 року. 

І хоча загальна кількість росіян в складах чорно-жовтих дещо скоротилася, це сталося через вихід клубу з ряду дисциплін, а не через звільнення гравців, що представляють країну-ворога. 

Ключові російські гравці, в тому числі Perfecto та electronic залишилися в NAVI, не зробивши жодних публічних заяв для засудження війни. Дехто з них так і не переїхав з Росії, принаймні до останнього часу і єдиним антивоєнним проявом стала зміна прапорів росіян, що грають в NAVI, на нейтральні.  

На початку повномасштабного вторгнення керівництво NAVI гучно заявляло, що вони не можуть звільнити росіян через те, що тоді клуб просто загине. Рівно через рік після початку великої війни з інтерв’ю CEO NAVI ми дізналися, що клуб у 2022 році отримав прибуток, який вимірюється мільйонами доларів і розраховує на не менший прибуток у 2023 році і це при тому, що більшість клубів з невоюючих країн несуть збитки через настання «кіберспортивної зими».

«-» NAVI все ще орієнтуються на російськомовну аудиторію, більшість якої складають росіяни

Через рік від початку війни NAVI все ще орієнтуються на російську аудиторію, виробляючи переважно російськомовний контент, підтримуючи російськомовну версію сайту, регулярно беручи інтерв’ю та знімаючи у блогах російських гравців. До повномасштабного вторгнення ключову аудиторію NAVI складали росіяни, така сама ситуація залишилася і через рік. Єдине, від чого відмовилися NAVI, так це від спонсорів, які напряму пов’язані з Росією, проте клуб співпрацює зі спонсорами, які продовжують працювати в Росії, тож стає цілком зрозуміло, навіщо NAVI потрібні росіяни в складі команд і російськомовний контент. 

Ключовий партнер команди букмекер GG.bet, річний контракт якого з NAVI, за нашою інформацією, складає 2 мільйона доларів США, продовжує працювати на території РФ. NAVI є одним з ключових елементів маркетингу букмекера на території Росії, що дозволяє йому отримувати надприбутки. Простіше кажучи, для виживання NAVI дійсно необхідні ці мільйони від GG.bet, а отримати їх можна тільки працюючи на російську аудиторію. 

«-» Відсутність консолідованої позиції щодо виключення росіян з міжнародних змагань

За рік українці так і не змогли об’єднатися і виступити єдиним фронтом за заборону участі росіян в міжнародних кіберспортивних змаганнях. Головна причина цього — позиція NAVI, залежних від свого головного партнера і, відповідно, від російськомовної аудиторії. Небажання NAVI звільнити всіх росіян з клубу стало чітким сигналом для світового кіберспорту не прибирати росіян з міжнародних турнірів, бо якщо головний український клуб виступає проти цього, чому світова спільнота чи правовласники ігор мають щось забороняти?

Єдиним, хто виступив за заборону росіян в кіберспорті на світовому рівні стала федерація кіберспорту UESF, яка домоглася повного виключення російських команд з Чемпіонату Європи від Європейської кіберспортивної федерації. 

Наслідком відсутності тиску щодо участі росіян в міжнародних турнірах стало те, що 2022 рік став одним з найуспішніших для російського кіберспорту. Росіяни були найчисельнішими на The International і багатьох міжнародних турнірах найвищого гатунку, російські гравці виграли безліч міжнародних премій і титулів і, зрештою, команда з російським корінням виграла The International, а російська команда Outsiders (Virtus.pro) виграла Мейджор з CS:GO.  

В рейтингу найуспішніших кіберспортивних команд світу у 2022 році Росія посіла п’яте місце в той час, коли Україна стала лише двадцятою. Російські кіберспортсмени заробили призовими більще 9 мільйонів доларів, скільки з цих грошей в якості прямих чи не прямих податків піде на вбивство українців?

Що далі?

Слід тверезо усвідомлювати, що на український кіберспорт чекають дуже складні часи, проте він не тільки намагається вижити в умовах війни, а і нарешті розвивається в правильному напрямку — як самобутній і сповнений національної гідності спорт, який однозначно стане сильнішим і самостійнішим після перемоги України. 

Як кіберспортсменам, так і кіберспортивним діячам і студіям доведеться жити в новій реальності, де гроші заробляти складніше, треба шукати більше можливостей на міжнародних ринках, проте сумління не буде обтяженим співпрацею з ворогом. 

Найкраці перспективи чекають на українських кіберспортсменів нової формації, нарешті вони будуть розвиватися в площині національного кіберспорту, а найкращі будуть крокувати до міжнародних команд, не орієнтуючись на насичений кривавими грошима російський ринок. 

Воєнний 2022 став для українського кіберспорту найбільшим випробуванням за його історію, але ми всі віримо в ЗСУ і сподіваємося, що скоро Україна переможе, а український кіберспорт здолає всі складнощі і знову буде одним з найсильніших в світі. 

Обкладинку статті згенеровано нейромережею Midjourney використовуючи теги «Путінська Росія проти українського кіберспорту». 

Материалы по теме

Maincast зібрав понад 1 мільйон гривень на шоу-матчі для допомоги полку Азов

Українська студія кіберспортивних трансляцій Maincast провела благодійний шоу-матч з метою зібрати гроші на автомобілі для розвідників. В грі брали участь як відомі кіберспортсмени, так і відомі українські футболісти та бійці з Азову.

Беріть участь у черговій лотереї від Олександра Петрика, вигравайте цінні призи та допомагайте ЗСУ швидше вигнати ворога з України

0

Олександр Петрик запустив чергову лотерею для збору грошей на допомогу ЗСУ. Тепер лотереї проходять автоматично і користувачі, як і раніше, можуть виграти цікаві призи за невеликий донат, який допоможе українським воїнам скоріше звільнити країну від загарбників.

Сьогодні відбудеться шоуматч для допомоги ЗСУ! Команда sdy зіграє проти команди npl

Сьогодні 02.04 о 19:00 за Києвом відбудеться шоуматч між Team NPL та Team SDY! Ціль матчу зібрати гроші для допомоги ЗСУ! Трансляція матчу проходитиме на каналі Арсенія Ceh9 Триноженко та твітч, а коментуватимуть подію yXo та Yushhin.

CEO NAVI порівняв Virtus.pro з білоруськими креветками та відмітив, що ця історія пахне гірше білоруського сиру

0

CEO Natus Vincere Євген Золотарьов у своєму твіттері прокоментував ситуацію зі зняттям санкцій з російського клубу Virtus.pro. Золотарьов порівняв клуб Алішера Усманова з білоруськими креветками і висловив думку, що ця історія пахне гірше білоруського смердючого сиру.