Мой кабинет

Для активации аккаунта, перейдите по ссылке, отправленной на Ваш электронный адрес

При изменении почты на Ваш текущий адрес будет отправлено письмо для подтверждения изменения.
Новый адрес не будет активирован до подтверждения со старого адреса.
Выйти

Рівно рік тому, 5 березня 2022 року, коли російські війська стояли під Києвом, на каналі Natus Vincere вийшло відео з закликом відомих кіберспортивних діячів зупинити війну. У відео знялося більш як 10 відомих українських і навіть російських зірок кіберспорту, блогерів, аналітиків і ведучих, яких звернулися до кіберспортивної спільноти із закликом не мовчати і допомогти зупинити війну.

У відвертому ролику гравці з всесвітньою славою чесно називали Росію агресором і казали правильні речі, це був єдиний відчайдушний порив, коли стільки різнопланових діячів кіберспорту об’єдналося разом в спробі щось зробити, щоб зупинити темряву, яка насувалася. Нажаль дуже скоро війна остаточно зруйнувала «нейронни зв’язки» і розкидала авторів ролика по різні боки барикади, інколи самим непередбачуваним чином.

Як так сталося і чим займаються зараз ті, хто майже рік тому разом закликали зупинити війну, розповідаємо у цьому матеріалі. 

 

Solo 

Олексій Solo Березін записував відео з Києва і встиг на собі відчути війну. Деякі джерела в NAVI повідомляли, що гравець має дуже проукраїнську позицію і навіть хоче отримати громадянство України. З того часу Solo змінив прописку з NAVI в HellRaisers, виїхав за кордон і зараз, разом з російськими тіммейтами, під вкраденим українським історичним тегом HellRaisers грає у російській лізі від букмекера BetBoom, за яким стоять люди з керівництва РФ. Не дивлячись на розмови про любов до України, Березін так і не змінив на Ліквіпедії російський прапор на нейтральний, щоб показати світу, що він не підтримує агресію Росії, а всі розмови про його позицію виявилися нічим не підтвердженими розмовами. 

Olsior 

Михайло Olsior Звєрєв встиг виїхати з Києва за день до того, як в його дім влучила російська ракета. З тих часів Михайло став головним кіберспортивним волонтером світу Dota 2, регулярно проводячи лотереї та збираючи сотні тисяч гривень на допомогу ЗСУ. Звєвєв не тільки відмовився від російської мови, а і регулярно просуває і створює українськомовний контент, принципово відмовився від участі в російськомовній трансляції The International 11, проводив у себе вдома трансляції відбіркових на TI українською, після чого поїхав до Сингапура робити українськомовний контент з Інта і взагалі є, мабуть, найбільш чесним і незаплямованим діячем спільноти Dota 2 в Україні. 

Хоча і обережно, через те, що працює в Maincast, але талант іноді навіть критикує росіян у NAVI та інших кіберспортивних діячів, які продовжують співпрацювати з росіянами. Також Олсі став одним з найпопулярніших українськомовних стрімерів на Твіч і став одним з лідерів об’єднання українських стрімерів STRUM, активно впливаючи на розвиток молодого українськомовного сегменту головної платформи для трансляцій ігор. 

s1mple 

Олександр s1mple Костилєв дивував самою неоднозначною поведінкою протягом усього року. Мегазірку кіберспорту розривало між старими чисельними зв’язками з росіянами, небажанням втрачати старий сталий світ і любов’ю до батьківщини. Інколи з боку здавалося, що в гравця спостерігається біполярка, бо в один день він донатив мільйон на ЗСУ, а в інший захищав російських гравців і блогерів і тусувався з нами на дубайських курортах, саме в той час, коли над Україною літали ракети. 

Загалом за рік найкращий каесер світу відмітився як багатомільйонною допомогою ЗСУ і кількома публічними заявами про війну, так і публічним захистом росіян і українців, що продовжують співпрацювати з Росією, ностальгією по Бумичу, подарунком медалі MVP російському реперу, чисельними тусовками з росіянами і навіть фото з російськими гравцями Cloud9 на церемонії нагородження HLTV. Також, попри війну, гравець продовжує грати в команді з росіянами, в тому числі з electronic, який ще до війни робив антиукраїнські заяви і дружина якого відкрито підтримувала війну в Україні. 

Степан Шульга 

Наскільки нам відомо, саме Степан був ініціатором запису відео, яке лягло в основу цієї статті. Головний по кіберспорту в Паріматч за останній рік зник з інформаційного поля, як кіберспортивний талант, проте сама компанія Паріматч пішла з російського ринку і передавала величезну допомогу ЗСУ. На відміну від свого головного конкурента в регіоні в кіберспорті букмекера GG.bet, Паріматч дійсно пішов з російського ринку, а не просто пообіцяв і залишився, принаймні ми не знайшли доказів зворотнього. Вихід БК з Росії підтверджував і сам Шульга. 

Mira i Yatoro 

Рік тому команда Team Spirit, з якою українці Mira і Yatoro виграли ювілейний The International у 2021 році, вийшла на сцену турніру у білих футболках з написом PEACE, скоро організація переїхала до Сербії, зробила дещо завуальовану заяву про неприпустимість війни і спробувала м’яко відмежуватися від Росії, спозиціонувавши себе, як європейську організацію. 

Тим не менш з ескалацією війни до гравців продовжили з’являтися питання. Після перемоги на Мейджорі в Арлінгтоні українці не зробили жодних публічних заяв щодо війни в Україні, а в інтерв’ю Олсіору після The International 11 Міра називав українське ком’юніті диким і казав, що йому не хочеться нічого для нього робити. Водночас гравець Spirit пояснив, що не бачить нічого поганого в тому, щоб грати разом з росіянами, бо знає їх відношення і йому цього достатньо.

Його тіммейт Yatoro ще у квітні викладав у соціальних мережах відео зі своєї розтрощеної окупантами квартири в Бучі і змінив аватарку в стімі на червоно-чорний прапор, здавалося б окресливши свою позицію, проте вже в грудні гравець публічно захищав російського гравця Virtus.pro з нікнеймом Koma, якого VALVE довічно дискваліфікували за нечесну гру. 

Тоді українець у своєму спічі згадав СНД і назвав росіянина з пропутінської команди «другом, з яким він грає вже три роки» і «який не заслуговує на довічний бан». 

Ситуація навколо Yatoro і Mira дуже схожа на ситуацію з s1mple. Українські гравці вочевидь не підтримують війну, проте не розуміють, чому суспільство вимагає від них публічних кроків і не бачать жодних проблем у взаємодії з друзями чи колегами з Росії. 

Проте залишатися по два боки фронту стає все складніше, бо нещодавно Spirit підписали в якості партнера одного з найбільших платників податків в Росії компанію Yandex, яка, згідно зі звітами, фінансує війну проти України на сотні мільйонів доларів на рік. 

Окрім цього команда Team Spirit вочевидь продовжує орієнтуватися не на європейську, а саме на російську аудиторію і допомагає керівництву РФ просувати повістку дружніх народів, беручи участь у лізі від букмекера BetBoom, який тісно пов’язаний з керівництвом РФ. 

Тоня Предко

Антоніна Предко відчула війну ще у 2014 році, коли їй довелося тікати з Донбасу спочатку в Крим, а потім до Києва. Останній рік змінив Тоню кардинально. Влітку відома ведуча перейшла на українську мову у своїх соціальних мережах, регулярно робила пости на підтримку України і навіть збирала кошти на топовий дрон для ЗСУ. 

Хоча офіційна позиція Предко цілком прозора і патріотична, кожного дня перед ведучою постає питання вибору, бо їй доводиться працювати російською мовою в NAVI і отримувати гроші від GG.bet, який все ще продовжує працювати в Росії. 

Війна війною, але життя все розставляє на свої місця і, мабуть, щоб не втратити роботу, часом доводиться йти на компроміси. 

Олександр Петрик 

Головний український, а раніше і один з провідних російськомовних ютуберів — це приклад ідеальної поведінки патріотичного українця в кіберспорті, недосяжний еталон. Олександр Петрик один з тих, хто не вагаючись знайшов в собі сили повністю відмовитися від російських грошей, відмовитися від російської мови, ризикнути усім заради ідеї і цим створив собі непохитну репутацію в українському кіберспорті. 

Ця репутація підсилилася потужною волонтерською діяльністю кіберспортивного діяча, який за рік не тільки зібрав мільйони гривень на допомогу ЗСУ, а і вигадав формат благодійних лотерей, який запозичили його чисельні послідовники, завдяки чому зібрали ще більше. 

Петрика ненавидять в Росії і обожнюють в Україні, а кредит довіри до нього в українському суспільстві настільки високий, що критикувати блогера те саме — що вистрілити собі в ногу. 

Окрім величезних зборів на допомогу ЗСУ кіберспортивний діяч за рік встиг заснувати і розкрутити інформаційний проект Кацапського Інферно, зняти чимало освітніх відео українською, створити на FaceIT проект МРІЯ, який випередив аналогічний проект від NAVI, заснувати аматорську лігу з CS:GO і навіть відвідати з репортажем BLAST в Копенгагені. 

В той час, як для когось війна стала етапом депресії і суцільних втрат, для Петрика війна стала найпродуктивнішим етапом реалізації можливостей, які було просто неможливо реалізувати за часи панування російського світу в українському кіберспорті.

Funn1k

Гліб Funn1k Липатніков від початку війни засудив вторгнення Росії в Україну і залишався послідовним весь цей час. За минулий рік 30-ти річний колишній гравець NAVI брав участь у кількох благодійних шоу-матчах, спрямованих на допомогу ЗСУ, а також знявся у кількох антивоєнних роликах, один з яких було показано на Мейджорі на величезну аудиторію. 

Хоча на початку війни гравця було помічено в деяких російських міксах, пізніше він перестав мати справу з росіянами і приєднався до українського складу Dendi команди B8. Наразі гравець перебуває у Мексиці звідки грає в північно-американській лізі DPC. Його команда навіть змогла втриматися в елітному дивізіоні регіону.

Dendi

Данило Dendi Ішутін цей рік боровся не тільки за власне виживання, а і за існування свого проекту B8. Наймедійніший дотер Західної Європи зміг втримати на плаву український склад з CS:GO, а під час зимових відключень забезпечив команду базою для тренувань і виступів. Також гравець відмовився від росіян в клубі і зібрав новий склад з Dota 2, залучивши молодих українських гравців. 

Важливо, що Dendi не тільки пішов від росіян в команді, а ще і перевіз команду в інший регіон. Хтось скаже, що це сталося через інші фактори, проте те, що Dendi не грає проти російських клубів в той час, як NAVI продовжують це робити, є показовим. 

Важливим домягненням стало те, що комнада Dendi стала першою командою з повністю українським складом, яка пройшла на RMR до Мейджору в Парижі. Це є абсолютно історичним досягненням, особливо в світлі неодноразових заяв з боку NAVI, які стверждували, що в Україні немає нормальних гравців у CS:GO і тому вони вимушені працювати з росіянами.

Також протягом року легенда доти брав активну участь у різноманітних шоу-матчах і проводив власні трансляції на підтримку України, куди залучав провідних дотерів світу, в тому числі Notail з OG. Загалом Денді зібрав сотні тисяч гривень, які пішли на боротьбу з агресором. 

Ghostik

Андрій Ghostik Кадик до повномасштабного вторгнення працював в російському клубі Team Empire. Після початку повномасштабної війни досвідчений дотер розірвав зв’язки з Росією, вів активну волонтерську діяльність, а пару місяців тому остаточно припинив роботу свого російськомовного каналу на ютуб, у якого було понад 50 тисяч підписників. 

У зверненні до глядачів гравець пояснив свій вчинок тим, що хоче робити контент для українців, а будь-яка співпраця з росіянами формує хибну думку, що «ігри поза політикою». В якості приклада Андрій навів фотографії розбомбленого палацу Україна, в якому кілька років тому проходив Kyiv Major. 

Наразі дотер активно розвиває українськомовний контент на своєму новому каналі Ghostik Чернігова, де регулярно висвітлює новини кіберспорту і викладає освітні відео. 

Mag 

Колишній тренер NAVI Андрій Mag Чіпенко після запису звернення про зупинку війни теж наче захворів на біполярний розлад. З одного боку український спеціаліст оформив свій профіль у кольори України та репостить твіти Стерненка, Олсіора та Сєні, а з іншого робить пости у заборонену в Україні соціальну мережу ВКонтактє. 

Також український спеціаліст, наче нічого не сталося, продовжує тренувати російську команду BetBoom, за якою стоять люди, наближені до верхівки РФ. 

Під керівництвом українського тренера росіяни у 2022 році виграли три сезони ліги D2CL, яку організує холдинг путінського олігарха Алішера Усманова. Тільки на цих, зроблених на криваві гроші турнірах, команда Андрія Чіпенко виграла 60 тисяч доларів США. Окрім цього українець допоміг росіянам пройти на The International 11 і виграти перший сезон DPC Східної Європи у 2023 році, завдяки чому команда потрапила на Мейджор. 

Залишається не зрозумілим, як в одній людині мирно уживаються принаймні на словах патріот України і колаборант, що отримує гроші від російського бізнесу, допомагаючи йому на світовому рівні просувати російський прапор і думку, що кіберспорт поза політикою.

Noone

Зазвичай активний у соціальних мережах Володимир Noone Міненко фактично зник з них після початку повномасштабної війни. Поки гравець залишався в NAVI, команда активно просувала думку про те, що всі, хто виступає під прапорами чорно-жовтих автоматчно проти війни, а на підтримку позиції Міненка працювало зроблене на початку вторгнення відео. Також на початку червня відео з інтерв’ю гравця викладала відома російська блогерка міс Марпл, проте згодом його було видалено і наразі відео не доступне.

Після звільнення з NAVI українець спробував пограти в Європі, приєднавшись до міксу легенд на пенсії OG, проте склад не зміг пройти кваліфікації на турніри і швидко припинив існування, а потім з’явилася новина, що кримчанин приєднався до російської команди Darkside, щоб грати на російській кіберспортивній лізі BetBoom Universe: Episode I — Comics Zone. Судячи з усього українця, який начебто був проти війни, не засмучує грати в команді з чотирьма росіянами на лізі російського букмекера тісно пов’язаної з керівництвом РФ. 

NAVI 

На завершення не можна не згадати і самих NAVI, які виклали відео зі зверненням на початку війни. Український клуб, як і багато з героїв цієї статті, у 2022 році страждав на своєрідне роздвоєння особистості. 

З одного боку на початку року NAVI зробили антивоєнну заяву і пообіцяли звільнити всіх росіян, хто не переїде з Росії в інші країни, з іншого боку команда продовжила співпрацювати з чисельними росіянами в складі і вже під час великої війни найняла кількох нових. 

Навесні минулого року керівництво команди виправдовувало ці кроки тим, що без них клубу просто не вижити, бо неможливо миттєво замінити росіян на українців. 

До сумної дати — річниці повномасштабної війни, СЕО NAVI Євген Золотарьов відзвітував про семизначні прибутки компанії. Виявилося, що NAVI не виживають, а заробляють космічні гроші коли більшість країни паралізовано. За словами самого Золотарьова, близько половини прибутку клуб отримує від участі у різноманітних лігах і від партнерства з розробниками ігор, на ці цифри наявність росіян в складі не може впливати абсолютно ніяк, проте вона впливає на спонсорські пакети.

Так основним партнером NAVI залишаєтья компанія GG.bet, яка, за нашою інформацією, платить українському клубу близько 2 мільйонів доларів на рік. Ця компанія продовжує активну роботу на території Російської Федерації, компанія не спростовує цей факт. Саме букмекер напряму зацікавлений в тому, щоб росіяни слідкували за NAVІ  і вболівали за них. Саме тому, на нашу думку, NAVI тримають в складах росіян, а також ведуть соціальні медіа, та блоги російською мовою. Команда просто боїться втратити російську аудиторію, бо тоді втратить інтерес спонсорів, що зацікавлені в Росії.

В перші пів року після початку вторгнення NAVI піддавалися нищівній критиці з боку спільноти і навіть, хоч і обережно, але критикувалися лояльними до команди відомими українськими діячами кіберспорту.

Тиск на команду зрештою змусив чорно-жовтих зайнятися пранням своєї репутації. Через кілька місяців незрозумілих рухів клуб зробив серію досить значних пожертв для ЗСУ і навіть провів міжнародний благодійний турнір, куди, правда, примудрився запросити представника російської команди Team Spirit у спонсорах якої такі російські компанії як 1xbet і Yandex. 

Зрештою NAVI винайшли формулу ефективної роботи під час війни, виявилося, що достатньо витрачати шестизначні суми на прання репутації, щоб продовжувати заробляти семизначні. 

……..

Рік війни кардинально розшарував тих, хто на початку записував зворушливе відео, намагаючись зупинити війну. Хтось з героїв відео обрав шлях побудови незалежного українського кіберспорту, хтось так і не зміг відділити себе від російського і обрав гроші, а хтось все ще намагається всидіти на двох стільцях в будівлі, де хитається підлога. 

Материалы по теме

Maincast зібрав понад 1 мільйон гривень на шоу-матчі для допомоги полку Азов

Українська студія кіберспортивних трансляцій Maincast провела благодійний шоу-матч з метою зібрати гроші на автомобілі для розвідників. В грі брали участь як відомі кіберспортсмени, так і відомі українські футболісти та бійці з Азову.

Беріть участь у черговій лотереї від Олександра Петрика, вигравайте цінні призи та допомагайте ЗСУ швидше вигнати ворога з України

0

Олександр Петрик запустив чергову лотерею для збору грошей на допомогу ЗСУ. Тепер лотереї проходять автоматично і користувачі, як і раніше, можуть виграти цікаві призи за невеликий донат, який допоможе українським воїнам скоріше звільнити країну від загарбників.

NAVI вдруге поспіль вилетіли з першого дивізіона DPC EEU. Virtus.pro ганебно познущалися над суперниками

NAVI відмітилися черговим антирекордом в Dota 2. Клуб примудрився двічі поспіль вилетіти з першого в другий дивізіон ліги DPC Східної Європи. Здавалося б це неможливо фізично, бо вилетівши в другий дивізіон команда має грати в ньому, але NAVI обхитрували систему і просто зробили рокірування, помінявши назву другої спонсорованої ними команди, яка пройшла в перший дивізіон,

Дитячі забавки — NAVI та Virtus.pro спокійно грають один з одним, але ігнорують логотипи та назви суперників

Кіберспорт в черговий раз демонструє свою абсолютну незрілість. Команда NAVI без страждань сумління та бойкотів грає проти російської команди Virtus.pro, яку спонсорує путінський олігарх, проте називає VP у своїх соціальних мережах їх підсанкційною назвою Outsiders, хоча всі турнірні оператори зняли з VP всі санкції.  При цьому NAVI продовжують використовувати логотип Outsiders, хоча всі вже використовують